Wszystko o spowiedzi przedślubnej

wszystko-o-spowiedzi-przedslubnej

Planując ślub kościelny należy spełnić kilka wymogów. Należą do nich nauki przedmałżeńskie, spisanie protokołu ślubnego oraz spowiedź przedślubna. Aby przystąpić do zawarcia związki małżeńskiego, te obowiązki muszą być spełnione. Dziś chcielibyśmy się skupić na spowiedzi przedślubnej, która jest sakramentem pokuty i pojednania.

Jak odpowiednio przygotować się do spowiedzi przedślubnej?

Dla niektórych osób spowiedź przedślubna jest stresującym wydarzeniem. Aby odpowiednio się do niej przygotować, należy zrobić rachunek sumienia. Zastanowić się nad sytuacjami, które wydarzyły się w naszym życiu i wyznać wszelkie grzechy, która ciążą na sumieniu. Rachunek sumienia najlepiej zrobić dużo wcześniej, aby wszystko sobie odpowiednio przemyśleć i poukładać.

Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?

Warto wiedzieć, że do spowiedzi przystępuje się dwa razy. Pierwszy z nich ma miejsce, gdy w kościele głoszone są zapowiedzi przedślubne. W zależności od parafii, może to mieć miejsce kilka miesięcy wcześniej a czasami dopiero na dwa tygodnie przed ślubem. Druga spowiedź najczęściej odbywa się w przeddzień zawarcia związki małżeńskiego, dlatego aby narzeczeni zachowali stan łaski uświęcającej. Bardzo częstą praktyką jest podpisywanie przez księdza zaświadczenia po odbytej spowiedzi. Druki możecie dostać od kapłana podczas spisywania protokołu ślubnego. Jeśli jednak tak się nie stanie, z pewnością dostaniecie je w biurze parafialnym.

Jakie grzechy wymienić?

Jeśli zrobiliście już rachunek sumienia, z pewnością wiecie, jakie grzechy warto wymienić. Należy również wyspowiadać się ze swojego życia uczuciowego. Według kościoła bardzo dużym grzechem jest mieszkanie i współżycie z partnerem przed ślubem. Podczas spowiedzi należy również wspomnieć o swoich relacjach z drugą połówką, rodziną lub przyjaciółmi. Może w ostatnim czasie pojawiły się sytuacje, którymi skrzywdziliście bliskich a nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy.

Czy ksiądz może zadać pytania podczas spowiedzi?

Czasami zdarzają się sytuacje, w których księża mogą zadawać pytania podczas spowiedzi. Zwykle ma to miejsce wtedy, gdy niektóre rzeczy są dla kapłana niejasne i chciałby je doprecyzować. Może również dopytać o wasze życie przed ślubem: czy ze sobą mieszkacie oraz czy współżyjecie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, według kościoła jest to bardzo ciężki grzech. Niezależnie od tego czy ksiądz postanowi was o coś dopytać, nie stresujcie się spowiedzią. Pamiętajcie, że to obowiązkowy element, jeśli chcecie zawrzeć ślub kościelny i pozwoli wam oczyścić swoje sumienie.