Jak dobrać welon ślubny?
Welon ślubny to jeden z ważniejszych ślubnych atrybutów, dodatków do sukni ślubnej Panny Młodej. Przez wiele lat, a nawet stuleci, był wręcz nieodłącznym elementem jej stroju ślubnego. W tym czasie zmieniał się nie tylko jego wygląd, lecz również symbolika. Jedną z pierwszych ról jaką pełnił welon (w ok. IV w. n. e.) była ochrona Panny Młodej przed działaniem demonów i ich kuszeniem. Dziś natomiast jest on umownym symbolem dziewictwa i czystości, a coraz częściej wyłącznie zwykłym, choć pięknym, dodatkiem, czy ozdobą. Niemniej jednak odpowiedni dobór welonu ślubnego potrafi nastręczać wielu rozterek. Jak zatem dobrać welon ślubny tak, aby pasował nie tylko do ślubnej stylizacji, ale również do urody i sylwetki Panny Młodej? Aby ułatwić te zadanie przygotowaliśmy zestaw porad, dzięki którym bez problemu odpowiecie sobie na pytanie o to, jak dobrać welon ślubny.
Jak dobrać rodzaj welonu ślubnego
Rozpoczynając poszukiwania idealnego welonu powinnyście, drogie przyszłe Panny Młode, wziąć pod uwagę całą stylizację, w jakiej w tym dniu się zaprezentujecie. Tzn. czy planujecie ślub, a co za tym idzie suknię ślubną, w stylu romantycznym, bardziej swobodnym, hollywoodzkim, wiejskim (do klasycznej sukni pasuje dłuższy welon, a do stylizacji nowoczesnej często dobierane są welony o bardziej ekstrawaganckim kroju lub asymetryczne). Nie mniej istotne kryteria przy wyborze welonu ślubnego to krój i fason sukni ślubnej oraz charakterystyczne dla niej detale. Jeśli np. suknia ślubna ma zwracać na siebie uwagę głębokim wycięciem na plecach, to nie powinno ono zostać zasłonięte przez długi welon do pasa. Inną istotną kwestią, którą należy się kierować przy doborze welonu, jest sylwetka Panny Młodej. Dobrze dobrany welon ślubny może pomóc zamaskować pewne mankamenty figury, jednocześnie podkreślając jej walory. Tak naprawdę rodzaje welonów ślubnych są bardzo różne. Wyróżniamy welony szyte z koronki (np. hiszpańska „mantilla”, wpinana grzebieniem we włosy), szyfonu i tiulu (to delikatna tkanina w postaci ażuru). Rodzaje welonów zależą również od użytych ozdób i kroju. Tutaj mamy na myśli welony gładkie, zdobione kryształkami, haftkami, wykończone lamówką oraz welony proste i asymetryczne. Jednym z ważniejszych kryteriów, które rozróżniają rodzaje welonów ślubnych, jest ich długość. I tutaj mamy wielkie pole do popisu, bowiem istnieją welony krótkie, na przykład tzw. „blusher” zasłaniający jedynie twarz Panny Młodej, welony do wysokości łokci, talii, klasyczne welony kościelne sięgające prawie do samej ziemi, a czasem nawet dłuższe, a także „welony katedralne”, których długość zaczyna się od trzech metrów wzwyż.
Ogólne wskazówki dotyczące wyboru welonów ślubnych
Jednym z czynników, którym Panna Młoda powinna kierować się przy wyborze welonu ślubnego, są wady i zalety jej sylwetki. I tak na przykład panie o szerokich biodrach, najmniej korzystnie prezentują się w welonie kończącym się właśnie na linii bioder albo delikatnie poniżej niej, a także w welonach ozdobionych przykuwającymi wzrok lamówkami. W przypadku niskich Panien Młodych o drobnej budowie ciała najlepiej prezentują się welony krótkie lub półdługie – nie skracają one sylwetki. Chcąc uniknąć optycznego poszerzenia już szerokich ramion, należy wybierać welony kończące się przed lub za ich linią. W celu wysmuklenia sylwetki dobrze jest wybrać welon prosty i długi. W każdym przypadku należy stosować ogólną zasadę o nie wybieraniu welonu kończącego się dokładnie w tym miejscu, które uważamy za naszą słabszą stronę i od którego chciałybyśmy odwrócić uwagę. To tylko ogólne wskazówki, a jak kwestia doboru długości ślubnego prezentuje się w konkretach?
Jak dobrać długość welonu ślubnego?
Jak dobrać objętość welonu?
Trzy najbardziej popularne objętości welonów, to welony o szerokości 140 cm., 180 cm. oraz 275 cm., które bez problemów dostaniecie w salonach ślubnych.
Welon – tkaniny i ozdoby
Najbardziej ogólna zasada mówi, że im prostszą suknię ślubną wybieramy, tym prostszy powinien być welon. Gładkie suknie bardzo dobrze korespondują z welonami ozdobionymi haftem lub dość mocno marszczonymi, natomiast welony wykonane z koronki pasują najlepiej do sukien wykonanych z tej samej tkaniny. Warto również wiedzieć, że tiulowe welony najlepiej jest zestawiać z sukniami z bogato zdobionym gorsetem.
Co zamiast welonu ślubnego?
Nie każda kobieta marzyła od dzieciństwa o tym, aby żelaznym elementem jej ślubnej stylizacji był długi, śnieżnobiały welon… a w zasadzie welon w ogóle. Często też panie, chcą w dniu ślubu postawić na mniej tradycyjny wygląd, czasem nawet zależy im na tym, aby pokazać się w bardziej ekstrawagancki sposób i szukają alternatywnej ozdoby głowy, która mogłaby zastąpić klasyczny welon. Co zrobić w takim przypadku? Na szczęście projektanci mody ślubnej już dawno zaczęli uwzględniać tego rodzaju zapotrzebowanie i dzięki temu Panny Młode mają do dyspozycji dość szeroki wybór. Rezygnując z welonu ślubnego można wybrać jedną z następujących ozdób ślubnych:
Wskazówek co do wyboru idealnego welonu, jak widzicie, jest wiele. Ale pamiętajcie o jednej i chyba najważniejszej – w dniu własnego ślubu powinnyście się czuć przede wszystkim komfortowo. I tym poczuciem komfortu i wygody kierujcie się przede wszystkim – wybierając zarówno suknię ślubną, jak i inne dodatki. Na nic nie zda się piękny welon, z idealnie dopasowaną długością, jeśli coś w nim będzie Wam przeszkadzało i uwierało, a tym samym odbierało jeden z powodów do uśmiechu.