Wesele we własnym ogrodzie

wesele-we-wlasnym-ogrodzie

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! Ta prosta prawda odnosi się także do wesela. Może rodzice Pana Młodego mają piękny dom z ogrodem? A może chlubą dziadków Narzeczonej jest wiejski dom z dużym podwórzem? Kojąca swojskość znajomego ogrodu może być kluczem do przepięknej, weselnej uroczystości. Choć przydomowy ogród wymaga odpowiednich przygotowań, z pewnością nie będziecie żałować organizacji wesela w miejscu, które wiele dla Was znaczy. Podpowiadamy, jak przygotować ogród na własne wesele.

 

Dobry plan

Zanim przystąpimy do organizacji wesela we własnym ogrodzie, musimy się zastanowić, czy pomieścimy wszystkich gości. Nie każdy dysponuje miejscem na 30 stołów, 150 krzeseł, scenę dla zespołu muzycznego i podest do tańczenia. Zacznijmy od okrojenia listy weselników – tłok do zdecydowany wróg dobrej zabawy. Kiedy będzie wiadomo, ile osób zapraszamy, przystąpmy do przygotowań. Ogród powinien być drugim, po Parze Młodej, obiektem zachwytu, dlatego warto zadbać, by wzbudzał szczery podziw. Na początek warto skupić się na trawniku – dobrze rozpocząć jego szykowanie najwcześniej jak się da, nawet z kilkomiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli planujecie ślub wiosną, zacznijcie przygotowania już jesienią. Aby trawa była zielona, wytrzymała i odporna na wszelkie naciski, należy ją dobrze nawieźć i uzupełnić wszystkie ubytki. Na początek warto użyć nawozu o kontrolowanym uwalnianiu składników, a mniej więcej dwa tygodnie przed uroczystością spryskać cały trawnik nawozem w płynnej postaci. Nawóz sprawi, że murawa będzie mocniejsza.

 

Grządki i rabaty

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie grządek i rabat. Większość roślin wieloletnich potrzebuje choćby jednej zimy, by się ukorzenić, a roślinom jednorocznym należy dać czas, by się rozrosły. Jeśli chcecie, by w dniu wesela ogród zachwycał kolorami, zaplanujcie jego obsadę odpowiednio wcześniej. W kwietniu i maju królują bzy, konwalie i tulipany; latem – piwonie, lawendy, słoneczniki; w sierpniu i wrześniu – dalie, cynie, wrzosy. Jeśli planujemy wesele z mniejszym wyprzedzeniem, możemy także polegać na roślinach kwietnikowych, które najlepiej przygotować przed samą uroczystością, by w dniu wesela prezentowały się jak najpiękniej. Warto także pamiętać o zgrabieniu ścieżek, usunięciu chwastów i umyciu ogrodowych mebli. Należy także liczyć się z wizytami nieproszonych gości – komarów, much, pszczół i os. Doskonałym rozwiązaniem będą świece i pochodnie przeciw owadom, które w dniu wesela zapewnią gościom i Młodej Parze odpowiednią ochronę.

 

Dekoracja ogrodu

Kiedy ogród będzie już uprzątnięty, możemy skupić się na dekoracjach. Choć natura będzie najpiękniejszym tłem dla ceremonii, warto zadbać o kilka dodatkowych ozdób. Najważniejsza jest konsekwencja w doborze kolorów i dodatków. Dobrze, jeśli kolor serwetek lub obrusów nawiązuje do barw ogrodowych kwiatów. Wesele w ogrodzie to także doskonała okazja do zabaw światłem – kolorowe lampiony lub łańcuchy lampek stworzą przytulną, romantyczną atmosferę. Pięknie zaprezentują się także butelki z sezonowymi kwiatami doczepione do gałęzi drzew, zwisające z nich kwiatowe kosze lub kolorowe papierowe lub materiałowe parasolki umieszczone wszędzie tam, gdzie słońce może przeszkadzać gościom.

Drzewa, kwiaty, starannie przygotowany trawnik i dekoracje wybrane z sercem sprawią, że ślubna uroczystość zyska wyjątkową, magiczną oprawę. Wesele we własnym ogrodzie to gwarancja niezapomnianych chwil!