Z pewnością słyszeliście o góralskim weselu. Niesamowity charakter takich przyjęć sprawia, że wiele osób z chęcią wzięłoby w nich udział. Wesele w górach nie tylko zachwyca piękną scenerią ale mnóstwem tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Z pewnością każdy z nas zna choćby kilka góralskich przyśpiewek i wie, że przy takiej muzyce można bawić się do białego rana. Z chęcią podpowiemy Wam, co wyróżnia góralskie wesele i o czym należy pamiętać przy jego organizacji.
Organizując góralskie wesele trzeba sobie zdawać sprawę, że takie przyjęcia rządzą się swoimi prawami. Mają sporo tradycji, które są przestrzegane od wielu lat a niektóre elementy są ich nieodłączną częścią. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych zwyczajów:
Miejsce, w którym zdecydujecie się zorganizować wesele jest bardzo ważne. Musi stworzyć odpowiednią atmosferę i znajdować się w otoczeniu malowniczych szczytów. Idealna lokalizacja, która spełni wszystkie Wasze oczekiwania, to Karcma Bania. Ten obiekt został zaprojektowany w stylu alpejskim a wnętrza są jasne i przeszklone. Otwierany dach z widokiem na stoki Kotelnicy sprawia, że wesele jest jeszcze bardziej magiczne. Na terenie Hotel Bania **** istnieje możliwość zorganizowania ceremonii zaślubin. Posiadamy kilka wyjątkowych miejsc a jednym z nich jest Kawiarnia na Szczycie.
O wyglądzie sali weselnej decydują przyszli małżonkowie. Niektórzy nawiązuję do tradycji regionalnych ale nie jest to konieczne. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na dekoracje weselne wykonane ze świeżych kwiatów. Nie brakuje również elementów folkowych. Najczęstszymi kolorami są zieleń oraz czerwień. Ta barwa nawiązuje do korali, które ma na sobie Panna Młoda. Z racji tego, że góralskie wesela odbywają się w karczmach albo gospodach, świetnie będzie do nich pasował styl rustykalny. Połączenie go z polnymi kwiatami oraz dekoracjami w barwie zieleni i czerwieni to strzał w dziesiątkę.
Ludowe stroje górali zdecydowanie się wyróżniają. Są najbardziej rozpoznawalne w całej Polsce i z pewnością każdy z Was niejednokrotnie je widział. Panna Młoda zakłada na swoje wesele tradycyjny góralski strój albo białą suknię ślubną, która została ozdobiona góralskimi haftami. Jeśli przyszła małżonka zdecyduje się na nieco nowocześniejszy strój, w jej kreacji pojawia się ręcznie wyszywany gorset, który ma na celu nawiązanie do góralskich symboli. Elementami stroju Panny Młodej są również góralskie kierpce, czerwone korale oraz wianek na głowie.
Pan Młody sam przygotowuje się do ślubu i nie ma wyznaczonych żadnych osób, które mogłyby mu w tym pomóc. Jego ubiór różni się od klasycznych ślubów, gdyż nie zakłada garnituru. Strój opiera się na białej koszuli i jasnych spodniach, na których zostały ręcznie wyszyte wzory. Zwieńczeniem ubioru jest góralski pas, skórzane kierpki oraz kapelusz z piórem.
Nieodłącznym elementem wesel w stylu góralskim jest muzyka. Państwo Młodzi muszą zdecydować się na kapelę z odpowiednimi kwalifikacjami. Takie osoby powinny znać tradycyjne przyśpiewki oraz piosenki biesiadne. Nie można zapomnieć o umiejętności prowadzenie konkursów a także zabaw podczas cepin. Góralskie wesele nie może odbyć się bez odpowiedniej muzyki oraz przyśpiewek, które są śpiewane przez cały dzień: od błogosławieństwa aż po sam koniec wesela. Wybór odpowiedniej kapeli jest w tym wypadku kluczowy.
Góralskie wesele ma swój niepowtarzalny klimat i wiele osób bardzo chciałoby w nim uczestniczyć. Należy zwrócić uwagę nie tylko na strój Państwa Młodych czy ciekawe przyśpiewki ale również na całą otoczkę. Jesteśmy pewni, że uczestniczenie w takim weselu to przeżycie, które na długo zostaje w pamięci.