Przekładamy ślub cywilny – wszystko co powinniście wiedzieć

przekladamy-slub-cywilny-wszystko-co-powinniscie-wiedziec

Sytuacja związana z koronawirusem zaskoczyła wszystkich bez wyjątku. Jednym z dylema-tów narzeczonych jest przełożenie ślubu cywilnego. Oczywiście decyzja ta nie należy do najłatwiejszych nie tylko z powodu emocji z tym związanych ale również z mnóstwem for-malnych spraw do załatwienia.

Zapewne zastanawiacie czy dokumenty już złożone w Urzędzie Stanu Cywilnego będą ważne w momencie kiedy przełożymy ślub. Każda para zamierzająca się pobrać musi zło-żyć pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Dodatkowo musi uiścić opłatę skarbową w wysokości 84 zł za sporządzenie aktu małżeń-stwa. Przepisy regulują termin ważności powyższego zapewnienia i jest to 6 miesięcy od daty jego podpisania i przekazania kierownikowi USC. Narzeczeni w momencie kiedy składają owe oświadczenie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa wskazują też date ślubu i co ważne musi upłynąć co najmniej miesiąc od momentu złoże-nia oświadczenia do dnia zawarcia małżeństwa.

Jeżeli zatem zapewnienie złożone w USC nie straci ważności czyli nie przekroczy 6 miesię-cy, będzie można przełożyć termin i ustalić nową datę ślubu. Narzeczeni mogą zwrócić się z wnioskiem o zwrot opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa jeżeli ślub nie odbył się w pierwotnie zakładanym terminie.

Dla przykładu – jeżeli ślub mieliście zaplanowany na czerwiec a chcecie przełożyć go na wrzesień możecie to zrobić bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ani bez składania do-datkowych dokumentów, jedynie co należy udać się do USC i ustalić nową datę ślubu. 

Jeżeli jednak chcecie przełożyć ślub na czas który przekracza termin ważności dokumentu czyli wspomniane 6 miesięcy musicie ponownie złożyć pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz uiścić nową opłatę skarbową.