Powitanie młodych chlebem i solą jest mocno zakorzenioną tradycją, która obowiązuje na każdym weselu. To interesujący zwyczaj posiadający głębsze znaczenie. Zanim przekroczą próg sala na wesele, są witani chlebem i solą. Okazuje się, że ten zwyczaj ma głębsze znaczenie.
Ta tradycja weselna wywodzi się z czasów pogańskich. Wtedy pieczywo było towarem trudno dostępnym i nie tak powszechnym jak obecnie. Sól stosowano jako środek konserwujący. Staropolska tradycja mówi, że gospodarz, który witał swoich gości, wyrażał nadzieję na to, że będą oni żyli w ciągłym dostatku. Obecnie ta tradycja ma zwiastować szczęście młodej parze oraz życie w dobrobycie. Chleb stanowi także chrześcijańskie znaczenie i symbolizuje Ciało Chrystusa. Bochenek chleba może być półokrągły albo bardziej urozmaicony.
Przywitanie młodych chlebem i solą odbywa się przez rodziców. Gdy tylko nowożeńcy przybywają do domu weselnego, na progu czekają na nich najbliżsi. W tradycji to rodzicielka witała gości i dlatego to właśnie mamy nowożeńców pełnią ten zwyczaj. Jedna z pań czeka z chlebem i solą a druga z dwoma kieliszkami. W jednym z nich powinien znajdować się alkohol a w drugim woda. Według tradycji, osoba która trafi na kieliszek z alkoholem, będzie miała decydujące zdanie w małżeństwie.
Symbolika witania chlebem i solą nie ma jednego konkretnego tekstu, który powinien zostać wypowiedziany. Choć może być to sporym zaskoczeniem, ponieważ nawiązuje do tradycji, mogą paść każde słowa. Trudno wskazać jeden tekst powitania dlatego poniżej przedstawiamy Wam dwa najbardziej popularne warianty:
"- Panno Młoda, co wybierasz - chleb i sól czy Pana Młodego?
- Chleb, sól i Pana Młodego, żeby zarabiał na niego"
"- Panno Młoda, co wybierasz - chleb i sól czy Pana Młodego?
- Pana Młodego, a chleba i soli dorobimy się powoli"
Po wypowiedzeniu powitania, Państwo Młodzi muszą spożyć chleb, który maczają w soli a później składają tost z przygotowanych przez rodzicielki kieliszków. Następnie rzucają szkło za siebie. Według tradycji powinny się potłuc oba kieliszki, ponieważ im więcej odłamków szkła tym szczęśliwsze będzie małżeństwo.
Choć na weselu mogą pojawić się również inne tradycje, witanie chlebem i solą jest nieodłącznym elementem, z którego Państwo Młodzi nie rezygnują. Choć starają się, aby sala weselna wyglądała pięknie i goście świetnie się bawili, dbają również o tradycje, które przechodzą z pokolenia na pokolenie.