Poprawiny – czy warto je organizować?

poprawiny-czy-warto-je-organizowac

Ślub jest wydarzeniem, gdzie odbywa się wiele emocji oraz atrakcji. Przez to Para Młoda z braku czasu nie ma możliwości, by porozmawiać i zaszaleć z najbliższymi. Poprawiny nie są już tak oficjalne. To następny dzień po weselu, który tuż po opadnięciu emocji pozwoli Młodej Parze na swobodną zabawę w gronie rodziny i powspominanie poprzedniej nocy. Bywa, że poprawiny kończą się na kolacji, lecz to jaki charakter obiorą zależy tylko od wizji Państwa Młodych. Może być tak, że uczestnicy wesela będą bawić się do późnej nocy.

Kiedyś organizując wesele, poprawiny były niemalże koniecznością i trwały dość długo, lecz dziś bywa różnie, gdyż ze względu na czynnik jakim są koszty wiele Par Młodych odchodzi od tej tradycji. Mianowicie Nowożeńcy uważają, że najlepszym rozwiązaniem będzie wesele jednodniowe trwające do białego rana, a na drugi dzień będą mogli na spokojnie zająć się sprzątaniem i pożegnaniem gości, a potem wypoczywać. Jak wiadomo, organizacja poprawin wymaga znacznie mniejszego wkładu finansowego niż pierwszy dzień uroczystości. A dzięki temu, że zespoły muzyczne biorąc pod uwagę dwa dni imprezy udzielają zniżek, a ponadto menu w restauracji nie jest tak zasobne, ponieważ poprawiny trwają kilka godzin krócej aniżeli wesele. Jednakże jedzenie ani w restauracji, ani w domu weselnym, ani poprzez firmę cateringową nie jest odgrzewane z uprzedniego dnia, lecz jest przygotowują nowe menu. Planowanie poprawin niesie za sobą wiele zalet m.in. Nowożeńcy będą mogli zamienić ze swoimi gośćmi kilka zdań. Szczególnie z tymi, z którymi nie mieli możliwości porozmawiać w dzień wesela. Poprawiny nie mają charakteru konwencjonalnego i Państwo Młodzi po dawce emocji będą mieli czas na wybawienie się bez zamartwiania się o ekstrawagancki tren sukni czy o perfekcyjnie założoną muszkę. Drugi dzień świętowania jest doskonałym czasem na przeprowadzenie kilku konkurencji pomiędzy uczestnikami wesela, a Nowożeńcami, dzięki czemu goście weselni się zintegrują. Poprawiny są niebywale praktykowane w momencie, kiedy na ślub przyjeżdża rodzina z daleka. Wówczas przyjezdni będą mogli spędzić dłuższy czas ze swoimi bliskimi, z którymi na co dzień nie mają możliwości zobaczenia się.

Oficjalne poprawiny

Zanim zdecydujemy się podjąć ostateczną decyzję o planowaniu poprawin, należałoby przemyśleć czy zamierzamy zaprosić na nie wszystkich uczestników wesela. Jeśli tak, to najbardziej sensowną i korzystną inicjatywą będzie zorganizowanie ich w miejscu, gdzie odbywał się pierwszy dzień uroczystości. Szczególnie kiedy goście weselni nocowali w lokalu, w którym odbyła się zabawa lub nieopodal. Jest to świetne rozwiązanie dlatego, że nie musimy się martwić o przetransportowanie gości, a dodatkowo nie mamy na głowie innych ważnych spraw takich jak przygotowanie stołów, ich dekoracji czy sprzątanie sali bankietowej. Ważną kwestią jest także poinformowanie managera lokalu o przygotowaniu danej ilości nakrycia do stołu po to, aby nie ponosić dodatkowym kosztów za puste miejsca przy stole. W przypadku muzyki możemy z orkiestrą podpisać umowę, która będzie obowiązywać przez dwa dni wesela lub po prostu zatrudnić znajomego, który będzie wcielał się w rolę Dja. Poprawiny mają na celu stworzenie luźnej atmosfery, która będzie sprzyjać integracji gości weselnych. Tutaj doskonałą rolę odegrają konkursy dla różnych przedziałów wiekowych oraz atrakcje dla najmłodszych. Zwłaszcza dla osób, które w pierwszy dzień wesela przybyły bez dzieci. Warto zatem załatwić osobę, która poprowadzi gry i zabawy. Może to być animator dziecięcy.

Poprawiny dla najbliższych

Doskonałą opcją jest także zorganizowanie poprawin w gronie najbliższych osób, dzięki temu koszty poprawin zejdą do minimum, a jednocześnie zrodzi się luźna, a zarazem miła atmosfera. Drugi dzień uroczystości można zaplanować w plenerze przy sali, w której odbywał się pierwszy dzień wesela,dzięki temu przygotowywanie posiłków odchodzi w cień, bo pozostałe jedzenie z pierwszego dnia można zaserwować na nowo pod warunkiem, że było one odpowiednio przechowywane. Poprawiny można także urządzić w domu, na tarasie, w ogrodzie, w dużym specjalnym namiocie lub nad pobliskim jeziorem. Sprawdzi się tutaj grill, szwedzki stół z delikatnymi przystawkami i przekąskami, gdyż goście weselni będą przejedzeni różnorakimi potrawami i będą mieli ochotę na coś lżejszego, nieskomplikowanego np. na szaszłyki z warzyw, pieczone ryby w folii, koreczki, sałatkę grecką, kiełbaski, czy schab.

Ubiór na poprawiny

Państwo Młodzi muszą zapamiętać, że to ich niezwykły dzień, a więc odgrywają tu najważniejsze role. Dlatego ubiór w drugi dzień powinien być elegancki. Dla Pani Młodej elegancka, zmysłowa jednakże swobodna suknia (długość nie ma znaczenia), może to być także podkreślający szyk i elegancję kombinezon. Dla Pana Młodego elegancka koszula dopasowana do koloru marynarki, a do tego gustowne spodnie z materiału. Kolorystyka ubrań zależy od upodobań Młodej Pary. Należy pamiętać, aby strój był odpowiednio dopasowany do sprzyjającej pogody oraz miejsca, gdzie będą odbywać się poprawiny (restauracja, dom, ogród, plener).

Czas trwania poprawin i ich koszt

Poprawiny zwykle zaczynają się koło godz. 13.00. W poniektórych rejonach zabawa trwa do białego rana, lecz często impreza kończy się mniej więcej w godzinach 20.00-21.00. Koszt rozplanowania drugiego dnia wesela w domu weselnym waha się pomiędzy 30-70 zł za osobę. Tanim wydatkiem będzie zrobić drugi dzień imprezy w domu, gdyż zwykle jedzenie, ciasta, napoje i alkohol zostaje z wcześniejszego dnia.

W dobrej formie

Jak na gospodarzy przystało, Nowożeńcy zazwyczaj wychodzą z sali weselnej jako ostatni. Przez to mają niezbyt dużo czasu na sen. Po tych wszelkich wysiłkach spowodowanych przygotowaniami oraz towarzyszących emocjach wypoczynek będzie tym, o czym marzyliście, a kiedy już przebudzicie się rano będziecie prezentowali się urodziwie i pełni sił.