Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy?

na-ktorej-rece-nosic-pierscionek-zareczynowy

Trudno wyobrazić sobie zaręczyny bez pierścionka zaręczynowego. Przez lata stał się symbolem narzeczeństwa. Szacuje się, że tradycję z pierścionkiem zapoczątkowali starożytni Egipcjanie. Według ich wierzeń okręg był symbolem wieczności. Uważali, że podarowanie ukochanej pierścionka będzie oznaką miłości oraz trwałości związku. Pierwsze pierścionki nie były niczym ozdabiane. Wykonywano je z drucika a ukochana nosiła go na serdecznym palcu lewej dłoni. Wtedy wierzono, że właśnie w nim znajduje się żyła przewodząca krew do serca.

Tradycja pierścionka zaręczynowego

Pierścionki zaręczynowe dość wcześnie pojawiły się również w starożytnym Rzymie oraz Grecji. Rzymianki dostawały nie jeden a dwa pierścionki. Pierwszy z nich wykonywano z żelaza i kobiety nosiły go na co dzień, aby nie zniszczyć tego właściwego pierścionka, który był złoty. Ten zakładano jedynie na wyjątkowe okazje. Wtedy również noszono je na serdecznym palcu lewej dłoni.

W średniowieczu damy uwielbiały nosić swój pierścionek zaręczynowy. W taki sposób sygnalizowały innym, że są już zajęte. Kamieniem, który zdecydowanie królował w tamtych czasach był szafir. Wierzono, że jeśli podarowała go osoba o nieszczerych zamiarach, to kamień zmieni kolor.

Pierścionki zaręczynowe stały się jeszcze bardziej popularne dzięki papieżowi Innocentowi III. To on wprowadził tak zwany okres narzeczeństwa, który występuje pomiędzy zaręczynami a ślubem. Pierścionek symbolizował wyjątkowy czas, w którym przyszli małżonkowie przygotowywali się do zawarcia związku małżeńskiego.

Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy?

Przed zaręczynami warto dowiedzieć się, na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy. Jeszcze do XIX wieku uważano, że powinien być to palec serdeczny lewej dłoni, ponieważ to właśnie ona znajduje się bliżej serca. Jeśli kobieta prezentowała się z pierścionkiem na tym palcu, każdy wiedział, że jest już zajęta.

Obecnie najczęściej spotyka się pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej dłoni. Zmieniło się to tuż po powstaniu styczniowym. To właśnie wtedy wszystkie mężatki zaczęły przekładać pierścionek na prawą rękę. Ten gest był znakiem żałoby i solidarności z wdowami, które straciły swoich ukochanych. Przed powstaniem styczniowym pierścionek zaręczynowy na prawej ręce nosiły tylko wdowy.

Obecnie pierścionek zaręczynowy nosi się najczęściej na serdecznym palcu prawej dłoni. Nie jest to jednak konieczne. Wszystko zależy od preferencji narzeczonej. Jeśli woli nosić pierścionek na lewej ręce - nie ma żadnego problemu.