Dekoracje ślubne to bardzo pojemne pojęcie. Bo ślubną dekoracją może być wszystko. Czasem nawet nie dostrzegamy potęgi małych rzeczy, które odgrywają wielką rolę, dla całości naszego wesela, jego klimatu i atmosfery. Ślubne dekoracje to taki całokształt, na który wpływa oświetlenie, ozdoby stołów, krzeseł, tort weselny, prezenty dla gości, winietki na butelkach, dekoracje kościoła, samochodu etc.
Bardzo ważne jest to, aby wszelkie ślubne dekoracje były ze sobą spójne kolorystycznie, przy czym należy postawić na dwa, góra trzy kolory. Nie może być tak, że dekoracje stołów są zielone, centralne dekoracje pomarańczowe, świeczki i świeczniki różowe, a bukiet Panny Młodej fioletowy. Dobrze, jeśli wybrane przez nas kolory będą w uzupełniających się i korespondujących ze sobą odcieniach, na przykład fioletu i lilii. Dekoracje ślubne mogą być przygotowane w oparciu o elementy florystyczne, tzn. kompozycje kwiatowe lub zupełnie bez kwiatów, w oparciu o ozdoby szklane, papierowe czy nawet drewniane i plastikowe. Poniżej przedstawiamy kilka porad, któr z pewnością przydadzą się podczas doboru dekoracji ślubnych.
1. Kwiaty i nie tylko
Ich wybór jest uzależniony od przewodnich kolorów, naszej wizji, ale także w przypadku kwiatów sezonowych od pory roku. Poza bukietem stawiamy je także w kościele oraz na sali.
Zawsze możemy wyjść poza standard i pokazać je w nietypowej formie. Ciekawym rozwiązaniem, które nam się spodobało było użycie barwionej wody do wazonów. Gdybyśmy brali ślub w plenerze jako must have pewnie wskazalibyśmy dywan z kwiatów, tak często widywany na amerykańskich filmach. A co ze ślubami na plaży? Aż prosi się o dekoracje z muszelek.
2. Oświetlenie
Wiele firm oferuje dekoracje świetlne na wesele. Ożywienie wnętrza paletą barw, wyświetlanie imion Młodej Pary czy podświetlenie fasady budynku to pomysły zaczerpnięte z większych eventów – balów sylwestrowych, uroczystych jubileuszów firmowych czy festiwali. Jednak żeby zapewnić ciekawe elementy świetlne wcale nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu i ekipy fachowców. Czasami wystarczą… lampki choinkowe. Christmas lights wspaniale prezentują się rozwieszone na drzewach jako dekoracja imprezy plenerowej. Podobnie jest z dekoracją za pomocą świec. Naturalne płomyki to świetna sprawa, a na dodatkowe doznania możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na świece zapachowe. Doskonały klimat tworzą stylowe latarenki i lampiony.
3. Elementy informacyjne – strzałki, drogowskazy, plan usadzenia gości
Jeśli decydujemy, że na weselu będzie wiele atrakcji i damy gościom możliwość poznawania ich samodzielnie a nie tylko z pomocą prowadzącego imprezę DJ-a-wodzireja, powinniśmy wskazać, gdzie co się znajduje. Wskazanie gdzie jest księga gości , wyjście do ogrodu, drink bar czy pokój zabaw dla dzieci to nie tylko ułatwienie, ale także okazja do pokazania czegoś pięknego.
Własnoręcznie wykonane drewniane drogowskazy, tablice zapisane kredą albo wiszące napisy wspaniale prezentują się na zdjęciach. Ostatnio panuje także moda na ramki, w których umieszczone są kolorowe napisy – oznaczenia stołów, inicjały Pary Młodej albo ciekawe hasła czy sentencje.
4. Dekoracja ścian
Bardzo często dekoracja sali weselnej ogranicza się do powieszenia płachty materiału na suficie.
To raczej kojarzy się z balem maturalnym niż oryginalnym przyjęciem. Zamiast decydować się na standardowe rozwiązania możemy wymyślić co innego – o ile nie będziemy wiercić otworów czy wyburzać ścian wolno nam w zasadzie wszystko :)
Zawsze ciekawym pomysłem jest powieszenie kolorowych plakatów, papierowych dekoracji zwisających z góry, metalowych tablic, rozstawienie sztalug lub innych elementów, które pasują nam do koncepcji.
5. Zastawa
Sposób podania potraw ma znaczenie. Jeśli goście w pierwszej kolejności wyciągają telefony i fotografują nasz słodki bufet zamiast sięgać po ciasteczka, to znaczy, że osiągnęliśmy sukces.
Dobieranie odpowiednich pater, słoi i półmisków jest czasochłonne, ale finalny efekt przynosi ogromną satysfakcję. Nie inaczej jest z napojami. Na naszym przyjęciu w ogrodzie słoiki zrobiły prawdziwą furorę.
Na weselu odbywającym się późną jesienią lub zimą można poszukać ciekawego pomysłu na podanie grzańca. Bardzo fajnym detalem są kolorowe chorągiewki wbite w kawałki ciasta – w określonych kolorach nawiązujących do motywu przewodniego, z wybranym hasłem lub Waszymi imionami.
6. Drobne rekwizyty
Jeśli lubimy mieć w domu różne pudełeczka czy szkatułki możemy je wykorzystać także jako element dekoracyjny na weselu. Można w nich umieścić na przykład kartki do wypisania życzeń i dobrych rad. Wśród drobnych i zarazem bardzo praktycznych przedmiotów na pewno warto wymienić klatkę na koperty, które będą zbierać świadkowie. W zależności od motywu przewodniego jako elementy tła może się sprawdzić dosłownie wszystko – łubianki truskawek, drewniane skrzynki, metalowe tablice rejestracyjne.
W przygotowaniu i doborze dekoracji ślubnych istotne jest zachowanie ich proporcji w stosunku do wnętrza i wolnego w nim miejsca. Mówiąc krótko – dekoracje nie mogą być zbyt duże, nie mogą przytłaczać, ale nie mogą być też zbyt małe, gdyż nie odniosą zamierzonego rezultatu, najzwyczajniej w świecie – nikt ich nie zauważy. Wszystkie elementy dekoracji muszą być podporządkowane weselno – ślubnej stylizacji. Bez względu na to, czy organizujemy wesele w stylu romantycznym, wiejskim czy historycznym, muszą odpowiadać wybranej myśli przewodniej, tworzyć spójną całość. Nieocenione w komponowaniu ślubnych dekoracji jest też światło, które samo w sobie stanowi piękną ozdobę. Nawet, jeśli nie macie pieniędzy na bogate dekoracje, pomocą będą świeczki i lampiony. Ustawione na stolach, podłogach, parapetach stworzą fantastyczny klimat. Ale uwaga na materiały łatwopalne! Nie stawiajcie świeczek w pobliżu firanek oraz innych elementów stwarzających zagrożenie pożarowe.