Jak stworzyć klimat wesela?

jak-stworzyc-klimat-wesela

Jednym z najważniejszych dni w życiu to ślub, to właśnie tego dnia wkraczamy w nowy etap żucia… w końcu zmieniamy swój stan cywilny. Bardzo chcemy, aby ten dzień był wyjątkowy i zawsze wspominany z uśmiechem na twarzy. Zatem istotna jest odpowiednia aranżacja wesela. Jest to nie lada wyzwanie dla Pary Młodej. W takim razie, jak podołać takiemu wyzwaniu?

Odpowiednia aranżacja wesela wymaga sporej kreatywności oraz poczucia gustu. Kluczem jest przede wszystkim spójność z całością ślubnego wizerunku. Jest wiele rozwiązań dzięki, którym Wasze przyjęcie stanie się niezapomniane oraz nabierze unikatowego charakteru. Sprawdźcie sami!



Motyw przewodni
Charakter wesela zostaje oddany poprzez motyw przewodni. Jest to trend, który został zaczerpnięty z amerykańskich wesel. Dzięki niemu uroczystość jest spójna, dlatego że wszystko zachowane jest w jednym stylu. Określcie również budżet jaki możecie przeznaczyć na wystrój sali oraz inne dekoracje weselne. Co może być motywem przewodnim? Jest to decyzja Pary Młodej i panuje całkowita dowolność. Może nawiązywać do wspólnej pasji, do życia czy osobowości małżonków. Przykładowo może to być: kolor, roślina, zwierzę, Wasz symbol ( np. wspólna pasja, marzenie lub miejsce poznania), styl (glamour, boho, vintage itp), pora roku, kultura wybranego kraju itd. Im wcześniej wybierzecie motyw przewodni tym lepiej. Ułatwi to przygotowania ślubne. A możliwości jest naprawdę wiele.

Bez względu jaki motyw przewodni wybierzecie, to powinien posiadać cechy tj.:
1. Konsekwencja – już od początku wybrany styl powinien Wam towarzyszyć. Zaczynając od zaproszeń kończąc na każdym elemencie w dniu ślubu i wesela.
2. Czytelność – motyw przewodni powinien być czytelny i zauważalny dla gości. Weselnicy z łatwością powinni dostrzec symbolikę.
3. Stosowność- pamiętajcie o zdrowym rozsądku, motyw przewodni nie może ranić uczuć osobistych czy wyznaniowych gości, dlatego ważne jest, aby był stosowny
4. Subtelność – zawsze dobry jest umiar, motyw przewodni nie powinien przytłaczać…
Przejdźmy teraz do niezmiernie istotnej kwestii, czyli wykorzystanie motywu przewodniego. Najczęściej występuje on już na zaproszeniach, w wiązance ślubnej, w butonierce Pana Młodego, w elemencie sukni lub dodatków Panny Młodej, w dekoracji samochodu, przed wejściem na salę weselną, w wystroju sali weselnej, na winietkach, na księdze gości, na pudełkach na ciasta oraz na torcie.

Wystrój sali weselnej
Zazwyczaj wystrój sali weselnej jest wliczony w cenę, ale może się tak zdarzyć, że oferowana dekoracja nie będzie kompletna lub poszczególne elementy nie będą Wam odpowiadać. Dlatego jeśli zamierzacie ingerować w zaproponowany wystój, poinformujecie odpowiednio wcześnie właścicieli lokalu oraz uzgodnijcie czy zmiany w dekoracjach są możliwe. (Najlepiej spytać o to jeszcze przed podpisaniem umowy, tutaj przygotowaliśmy listę pytań, które musicie zadać przed rezerwacją sali weselnej). Jeśli chodzi o miejsce dla Pary Młodej, to organizacja i dekoracja stołu dla Nowożeńców zwykle leży po stronie obsługi sali weselnej. Państwo Młodzi muszą zadbać o wygląd tła. Tutaj też warto odnieść się do wybranego przez Was motywu.

Kolejną ważną kwestią jest rozmieszczenie gości przy stołach, tak aby każdy z nich czuł się komfortowo oraz aby zapewnić weselnikom dobrą zabawę podczas przyjęcia. Dowiedzcie się jakie są możliwości ustawienia stołów oraz czy są to stoły prostokątne czy okrągłe i ile osób może przy nich siedzieć. Jeśli to wszystko jest już jasne, można przejść do planowania tego, gdzie kto siedzi.
Przy rozmieszczeniu gości, kierujcie się zasadami savoir vivre. Pierwszą zasadą, która mówi o usadzeniu gości przy stole weselnym, jest ta która dotyczy kryterium wiekowego. Rodzina starszyzna (babcie, dziadkowie, rodzice i rodzice chrzestni) powinni siedzieć jak najbliżej was. Usadzanie gości według rangi, jest regułą, której nie można pominąć. W przypadku osób starszych miejsca powinny się, również znajdować również z dala od przeciągów i głośników. W dalszej kolejności i odległości od Was usadzajcie kolejno: młodszych członków bliskiej rodziny, dalszą rodzinę oraz przyjaciół. Weselnicy powinni siedzieć tak, aby mieli o czym porozmawiać, dlatego kryterium wiekowe jest istotne. Najważniejsze jest to, aby nie usadzić obok siebie skłóconych ze sobą osób. Istotne też jest kryterium pokrewieństwa czyli członków tej samej rodziny usadzamy przy jednym stole weselnym. Dla dzieci można przygotować osobny stolik, dostosowany do ich wieku oraz wysokości.

Miejsca dla gości należy oznaczyć powszechnie stosowanym zwyczajem, czyli winietkami z imionami gości. Jeśli nie chcecie gościom wyznaczać miejsc, a jedynie przydzielić ich do konkretnych stolików, by mogli usiąść dowolnie, oznaczcie jedynie stoły za pomocą numerków lub symboli.
Przy wejściu na salę rozwieście plan rozmieszczenia stolików, aby każdy trafił do swojego miejsca.

Muzyka i zabawy
Dopasujcie muzykę, która będzie do konkretnego momentu uroczystości. Muzykę do tańca dostosujcie, dla każdej grupy wiekowej, a muzyka podczas posiłków powinna być nieco przyciszona. Na zakończenie natomiast powinna być spokojna i wyciszająca.
Jeśli mowa o zabawach to również tak jak muzyka, musza być dostosowane dla każdej grupy wiekowej, muszą być bezpieczne dla ich uczestników, nie obrażały uczuć innych osób, nie były zaplanowane bezpośrednio po posiłku i nie powinny odbywać się zbyt często.
Aranżacja wesela, może sprawiać wiele trudności, ale warto się do tego przyłożyć, abyście wraz z Waszymi gośćmi cieszyli się tym pięknym dniem.