Zbliżający się ślub jest bardzo wyczekiwany przez Państwa Młodych, którzy chcieliby, aby ten dzień był wyjątkowy. Jeśli dopięliście już formalności z salą weselną oraz wszelkimi usługodawcami, nadeszła pora na zaproszenia na ślub oraz wesele. Choć w Internecie dostępnych jest wiele gotowych szablonów, dla niektórych personalizacja zaproszeń ślubnych to konieczność. Jeśli pragniecie wykonać zaproszenia na ślub własnoręcznie - z chęcią podpowiemy Wam, jak tego dokonać.
Jak pisać zaproszenia ślubne? O czym pamiętać? Czego nie pominąć? Zanim zaczniecie tworzyć tekst zaproszenia ślubnego, te pytania z pewnością przemknęły Wam przez myśl. Najbardziej istotna jest "magiczna piątka", której nie możecie pominąć. To odpowiedź na poszczególne pytania: informacja kto zaprasza, na co zaprasza, kim jest adresat zaproszenia, miejsce i data uroczystości, jaka jest godzina przyjęcia. Te informacje na zaproszeniu są konieczne, ponieważ zapraszana osoba nie potrzebuje zadawać dodatkowych pytań. Wie jaka to forma uroczystości oraz gdzie i kiedy się odbywa.
Niektórzy zastanawiają się czy zapisywanie nazwisk gości powinno być pierwsze czy może warto zacząć od imienia. Na zaproszeniach ślubnych najpierw powinno znaleźć się imię (lub imiona) a później nazwisko. To właściwa forma zaproszenia gości weselnych.
Wypisywanie zaproszeń to jedno ale odmiana nazwisk to zupełnie inna sprawa. Jedni twierdzą, że nie powinno się tego robić a inni uważają, że jest to konieczne. W języku polskim występuje odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych i jak najbardziej trzeba to zrobić. Mowa zarówno o nazwiskach rodzimych, zagranicznych oraz dwuczłonowych. Odmiana nazwisk zapraszanych osób bywa problematyczna ale warto wiedzieć, że powinna się pojawić. Wyjątkiem mogą być osoby, które sobie tego nie życzą.
Zapraszając osobę towarzyszącą na ślub, należy wpisać członka Wasze rodziny albo przyjaciela wraz z Osobą Towarzyszącą. Użycie dużych liter nie jest tutaj przypadkowe, ponieważ w taki sposób powinno zostać wypisane zaproszenie ślubne. Dzięki temu okażecie szacunek tej osobie. Jeśli pragniecie zaprosić kogoś z osobą towarzyszącą, którą znacie, warto wpisać jej imię i nazwisko. Personalne zaproszenie będzie miłym gestem z Waszej strony.
Jeśli zastanawiacie się nad tym w jaki sposób zaprosić rodziców z dziećmi, sytuacja jest bardzo prosta. Na zaproszeniu powinniście wpisać imiona i nazwiska rodziców oraz dodać dopisek "wraz z dziećmi". Taka opcja świetnie się sprawdzi w przypadku rodzin małodzietnych oraz wielodzietnych, gdyż miejsce na zaproszeniach ślubnych jest ograniczone i niestety imiona wszystkich członków rodziny mogą się nie zmieścić. Jeśli osoby zapraszane mają jedno lub dwoje dzieci i znacie ich imiona, możecie je wypisać.
RSVP bardzo często pojawia się na zaproszeniach ślubnych i jest to skrócona forma zwrotu „répondez s’il vous plaît”, który oznacza „proszę odpowiedzieć”. Obok tego skrótu może pojawić się data, która będzie wskazywała na to do jakiego dnia należy zadeklarować swoje przybycie albo jego brak.
W wielu zaproszeniach ślubnych pojawiają się cytaty. To zwykle sentencje powiązane z małżeństwem oraz miłością między dwojgiem ludzi. Jeśli chcielibyście, aby na Waszych ślubnych zaproszeniach pojawił się cytat, nic nie stoi na przeszkodzie. Chcielibyśmy jednak wspomnieć, że nie są one konieczne. Czasami ilość miejsca nie jest wystarczająca i dlatego narzeczeni z nich rezygnują.
Niektórzy Państwo Młodzi nie chcieliby dostawać prezentów ślubnych tylko pieniądze, które zainwestują w swoją przyszłość. Czasami trudno im powiedzieć wprost gościom, że właśnie na takiej formie prezentów im zależy. Rebusy świetnie się wtedy sprawdzają, ponieważ zaproszeni goście weselni wiedzą, jaki prezent będzie najlepszym rozwiązaniem dla Pary Młodej. Może w nich zostać zawarta prośba o nieprzynoszenie kwiatów tylko wina lub książki.
Zapraszając na uroczystość zaślubin, nie ma zbyt dużej różnicy między ślubem kościelnym a cywilnym. Zamiast lokalizacji kościoła powinien zostać wpisany Urząd Stanu Cywilnego. Jeśli ślub cywilny odbędzie się w tym samym miejscu, w którym przyjęcie weselne, powinna pojawić się jedna lokalizacja.
Zaproszenia na ślub powinny zostać wręczone nie później niż trzy miesiące przed planowaną uroczystością. Dzięki temu goście weselni mają czas, aby się odpowiednio przygotować. Zaproszenie powinno zostać wręczone osobiście. Jeśli nie macie takiej możliwości, ponieważ osoby, które pragniecie widzieć na Waszym ślubie mieszkają dość daleko, możecie wysłać zaproszenia pocztą. Niektórzy nie są do końca przekonani jak wręczać zaproszenia. Najlepiej poinformować członków rodziny, że chcielibyście ich odwiedzić, aby móc zaprosić na ślub albo zrobić to podczas spotkania rodzinnego lub Świąt Bożego Narodzenia / Wielkanocnych.