Jak dobrać muzykę na wesele? To pytanie stawia sobie każda para młoda pragnąca dopiąć zabawę weselną na ostatni guzik. Muzyka ma kluczowe znaczenie, bowiem to ona tworzy atmosferę i wprowadza w odpowiedni nastrój zarówno Was, jak i Waszych gości. To ona podkreśli jego charakter i w znaczącej mierze zadecyduje o jego odbiorze. Pytanie jest zatem zwięzłe i proste – jak to zrobić? Z nami dowiecie się, na które elementy należy zwrócić uwagę, aby zapewnić rozrywkę sobie, a także wszystkim przybyłym gościom.
Poniżej przedstawiamy wskazówki, które ułatwią Ci wybór muzyki na Twoje wesele!
1. Zanim zdecydujemy się zaprosić na nasz ślub zespół, trzeba sprawdzić, czy miejsce, w którym organizujemy nasz ślub, ma odpowiednie zaplecze sprzętowe i spełnia wymogi techniczne. Należy zwrócić uwagę na ilość i jakość głośników, instalację elektryczną, zabezpieczenie sceny itp. W razie potrzeby część sprzętu może załatwić sam zespół, bądź możemy skorzystać z wypożyczalni.
2. Przygotuj listę czterdziestu utworów, które chcesz usłyszeć na swoim ślubie i przekaż je osobie zajmującej się oprawą muzyczną. Nie wybieraj samych nowości, gdyż jest obawa, że goście nie będą ich znali. Postaraj się zawrzeć w swojej playliście również klasyczne piosenki o miłości.
3. Możesz pokusić się o organizację wesela z motywem przewodnim. Modne są wesela, na których puszczana jest muzyka z lat 60. i 70., wesela z zespołem wykonującym covery Abby lub rockowe hity. Powoli również i na weselne parkiety wkracza coraz więcej muzyki elektronicznej. Jeśli finanse Ci na to pozwalają i posiadasz odpowiednie kontakty, zaskocz wszystkich i zaproś Twój ulubiony zespół czy wokalistę. Pamiętaj jednak, że gaże znanych polskich artystów są niewyobrażalne i trzeba wiele zabiegów, by taką gwiazdę namówić na występ.
Musisz zadać sobie klika ważnych pytań, aby oprawa muzyczna Twojego wesela była idealna!
Wesele w jakim stylu?
Kluczowym aspektem każdego wesela jest charakter jaki chcecie mu nadać. Bankietowy, a może w stylu rock’owym lub disco? Ile par tyle upodobań – rozważcie je jednak na tle swoich przyszłych gości. Jeśli będą to sami młodzi ludzie z określonych i znanych Wam środowisk może rzeczywiście warto utematycznić zabawę nadając jej określony charakter (Pogo na weselu? Czemu nie!). W przypadku, gdy chcecie nadać swojej imprezie stonowany, salonowy charakter to główne skrzypce powinna w tym przypadku zagrać muzyka klasyczna (Kanon D-dur Pachelbela pasowałby wyśmienicie!). Najczęściej jednak na weselach znajdą się ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk, dlatego należy zdecydować – przedkładamy dobrą zabawę gości nad własne upodobania, czy też nie. Przy wyborze pierwszej możliwości najlepiej skupić się na utworach szeroko i dobrze znanych. Nie zaleca się wykorzystywania całkiem nowych piosenek, które jeszcze nie zdążyły odcisnąć piętna w świadomości i pamięci szerokiej publiki, ponieważ wielu z Waszych gości może przy nich zaprzestać zabawy na parkiecie. Wybór drugiej możliwości pozostawia wszystko w Waszych rękach. Pamiętaj jednak, że statystycznie rzecz ujmując większość weselnych gości bawi się niezwykle dobrze w klimatach muzyki tanecznej tj. pop, czy disco. W Polsce zwłaszcza przy tzw. disco polo.
Jak dobrać muzykę weselną?
Przy doborze muzyki nie musisz być sam. Pozwól by pomogli Ci w tym profesjonaliści. Nie bójcie się korzystać z cudzych doświadczeń! Oczywiście nikt nie zna waszych gości tak jak Wy, jednak współpracując z przygotowanym do tego zespołem z większym prawdopodobieństwem przygotujecie listę utworów odpowiadającą muzycznym oczekiwaniom gości. Współpraca taka ma zazwyczaj trzy elementy składowe. Pierwszym jest przybliżenie zespołowi listy gości, co pozwoli w doborze szeroko znanego repertuaru. Następnym etapem jest oszacowanie dostępnego czasu (odliczając oczepiny, tort itd.) oraz ilości piosenek mogących go zapełnić. Ostatecznym i najważniejszym krokiem jest oczywiście wybór piosenek. Prostym rozwiązaniem jest zlecenie całości firmie organizującej tego typu imprezy z uwzględnieniem pewnych obowiązkowych utworów. Warto również śladem naszych rodziców, czy dziadków wybrać specjalną weselną piosenkę tylko dla Was dwojga. Najczęściej to właśnie przy niej pary młode wykonują swój solowy taniec. Wisienką na torcie byłoby zadbanie o odtworzenie takich utworów rodziców.
Dj czy kapela?
O muzykę na weselu postarać się można w dwojaki sposób: zatrudniając zespół lub DJ’a (chyba, że macie kogoś w rodzinie kto w sposób profesjonalny poprowadzi imprezę). Co jednak wybrać? Kapele oczywiście tworzą swoisty klimat: piosenki wykonywane na żywo, improwizacje, czy podejście interaktywne. Mają jednak również swoje minusy, bowiem ciężko jest na dzisiejszym rynku znaleźć naprawdę świetną i profesjonalną ekipę. Nawet najlepsi muszą robić przerwy. Człowiek to nie maszyna – z czasem spada mu koncentracja i męczy się. W dodatku ciężko taką kapelę sprawdzić w 100%. Zazwyczaj przy podejmowaniu decyzji pary młode wysłuchują przez najwyżej godzinę prezentacji możliwości (a są to z reguły najlepsze kawałki) i na tej podstawie podejmują decyzję o zatrudnieniu. Niekiedy bywa tak, że zabawa traci impet, bowiem najlepszy repertuar uległ wyczerpaniu, a „numery” się powtarzają. Głos nawet najlepszych wokalistów/tek po kilku godzinach może zawieść, a zgrabne wcześniej piosenki mogą się zamienić w ciężki dla uszu fałsz. Tego problemu nie mają DJ’e, bowiem muzyka (oprócz zamówionych mix’ów) zawsze prezentuje się w znanej wersji studyjnej. Nie ma tu, więc miejsca na fałsze. DJ może zagrać wszystko, nawet repertuar spoza przygotowanej wcześniej z parą młodą play listy (nie ma niemożliwego w dobie internetu). DJ’e potrafią również stworzyć niezły weselny klimat – przede wszystkim plusem jest fakt, że nie są oni przywiązani do jednego miejsca. Odpowiednia charyzma i bez problemu wyciągną gości do przeróżnych zabaw i parkietowych wyczynów. Możliwość zaprogramowania konsolety powoduje, że nie potrzebują też przerw, a muzyka towarzyszyć Wam będzie przez całe wesele! Dodatkowym atutem jest fakt, że towarzyszy im zazwyczaj sprzęt „od efektów specjalnych” to jest: światła, stroboskopy, czy dyskotekowe wytwornice dymu. Chcecie wykonów na żywo? DJ zapewni podkład i mikrofony, a Wam pozostanie tylko śpiewać i zapraszać gości do wspólnego karaoke. Takie posunięcia niezwykle urozmaicają imprezy sprawiając, że oprócz charakteru rozrywkowego nabierają wymiaru niezwykle integrującego.