Decyzja o ślubie kościelnym jest jedną z tych, która będzie z Wami na całe życie. Ślubujecie przed Bogiem, że będziecie ze sobą aż do śmierci – w zdrowiu i w chorobie. Zawarcie ślubu kościelnego jest bardzo ważne dla praktykujących katolików.
Jeśli żyjecie w zgodzie z przykazaniami Bożymi, pragniecie wychować swoje dzieci w wierze i być ze sobą do końca swoich dni – nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiedzieć sobie sakramentalne „tak”.
Z pewnością każdy z Was wie, jak ważny jest ślub kościelny ale czy spotkaliście się z tym, że ktoś ponownie decyduje się na taki sakrament? Czy można wziąć drugi ślub kościelny? Jakie są warunki i kiedy może to nastąpić? Znamy odpowiedzi na te pytania.
Jeśli jesteście po ślubie kościelnym i zdecydujecie się na rozwód cywilny, w świetle prawa kościelnego wciąż nie jesteście osobami stanu wolnego. Rozwód cywilny nie pozwala na zawarcie drugiego ślubu kościelnego. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli uzyskacie rozwód kościelny. Unieważnienie małżeństwa w Kościele katolickim nie jest łatwe, gdyż to sąd kościelny podejmuje decyzję, czy są powody do tego, aby je unieważnić. Jednym z powodów unieważnienia sakramentu może być zatajenie ważnej choroby przed współmałżonkiem. Musicie wykazać, że weszliście w związek małżeński i nie wiedzieliście o problemach zdrowotnych ukochanej osoby. Mogą być to problemy fizyczne albo te na tle psychicznym.
Można zdecydować się na drugi ślub kościelny w przypadku śmieci współmałżonka. W chwili zgonu swojego męża lub żony zostaje się wdową/wdowcem. Takie osoby mogą ponownie stanąć na ślubnym kobiercu i jest to zgodne z prawem kościelnym. Starając się o ponowny ślub kościelny należy wypełnić więcej dokumentów. Do dokumentacji trzeba dołączyć akt zgonu małżonka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdowa lub wdowiec ponownie wzięli ślub, o ile od strony nowego partnera nie pojawią się żadne przeciwskazania.
Jeśli doszło do unieważnienia małżeństwa kościelnego, nie zawsze można ponownie się pobrać. Niekiedy zostaje nałożona klauzula zakazująca zawarcia małżeństwa. Może pojawić się wtedy, gdy podano konkretne powody, przez które związek zostaje unieważniony. Jednym z nich jest impotencja lub psychiczna niezdolność uniemożliwiająca wypełnianie obowiązków małżeńskich.
Jak zauważyliście – zawarcie drugiego ślubu kościelnego jest możliwe ale również bardzo skomplikowane. Niełatwo dostać rozwód kościelny. Decydując się na wzięcie ślubu w kościele powinniście być w pełni świadomi, że to sakrament na całe życie, który wcale nie tak łatwo unieważnić.
Po więcej artykułów zapraszamy na gdziewesele.pl