Fotobudka na weselu - czy warto ją wybrać jako atrakcję dla gości weselnych?

fotobudka-na-weselu-czy-warto-ja-wybrac-jako-atrakcje-dla-gosci-weselnych

Wachlarz możliwych do wykorzystania w trakcie wesela atrakcji rozrasta się dość szybko. Można pokusić się o stwierdzenie, że w każdym ślubno-weselnym sezonie, przybywają nowe propozycje, których wdrożenie w życie pozwala na urozmaicenie przyjęcia weselnego. I tak coraz więcej konsultantów ślubnych wskazuje na gorący trend wśród modnych atrakcji weselnych. Są nim fotobudki.

Czym jest i jak działa fotobudka?

Fotobudki nie są niczym nowym… w Stanach Zjednoczonych. To tam, już od nawet nie kilku lat, ale od kilku dekad, można je spotkać na prawie każdym kroku i to nie tylko przy okazji przyjęć okolicznościowych, takich, jak na przykład wesela. Inaczej natomiast sytuacja wygląda u nas, gdzie fotobudki dopiero zaczynają zdobywać popularność. Choć przyznać trzeba, że staje się to bardzo szybko i ową popularność fotobudek można określić mianem spektakularnej. A głównymi korzyściami z nich płynącymi są: świetna zabawa i wyjątkowe pamiątki weselne, w postaci bardzo ciekawych zdjęć. Takich, których nie zrobiłby fotograf ślubny.

Czym tak naprawdę są fotobudki? Otóż fotobudki można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są fotobudki – mobilne urządzenia działające na zasadzie „przenośnego” studia fotograficznego. Taki fotograficzny automat do robienia zdjęć można ustawić w dowolnym miejscu, aby nasi goście oraz my sami, mogli korzystać z niego do woli. Fotobudki zawsze cieszę się dużym powodzeniem i są oblegane, przez chętne do zrobienia sobie pamiątkowej fotki, osoby. Działanie tego typu fotobudek jest bardzo proste. Wystarczy usiąść lub stanąć przed obiektywem aparatu fotobudki, wcisnąć przycisk „start” na ekranie dotykowym. Automatycznie aparat wykona serię kilku zdjęć, które następnie zostaną wydrukowane w ciągu kilkunastu sekund. Najpopularniejsze formaty tak wydrukowanych zdjęć z fotobudki to 5x15 cm. i 10x15 cm.

Dodatkowo, w zależności od tego, w jakiej firmie wynajmiemy fotobudkę, możemy mieć do swojej dyspozycji: płytę CD z wykonanymi zdjęciami, galerię fotografii online, różne tła do robienia zdjęć, akcesoria i gadżety, zewnętrzny monitor pokazujący, co w danej chwili dzieje się w budce.. Dostajemy również możliwość wydrukowania na zdjęciu własnego logo lub tekstu (na przykład daty ślubu i imion Państwa Młodych).


Drugi rodzaj fotobudek polecamy miłośnikom programów z serii „Zrób to sam” i „Pomysłowy Dobromir”. Dlaczego? Wbrew pozorom fotobudka nie musi mieć jednoznacznej formy zamkniętego pomieszczenia. Zaradni Państwo Młodzi mogą ją przygotować sami. Wystarczy odrobina wolnego miejsca, kącik, w którym zmieszczą się odpowiednie rekwizyty oraz aparat z samowyzwalaczem. Na pewno niezbędne będzie tło do zdjęć, które można przygotować na przykład z kawałka materiału, gadżety, dzięki którym zdjęcia będą zabawniejsze i instrukcja obsługi dla gości. Możecie pokusić się o zakup aparatu do fotografii natychmiastowej (wywołuje on zdjęcia na bieżąco). Koszt najprostszych modeli takich aparatów to około 250-300 złotych. Jeśli nie macie takiego aparatu, możecie posłużyć się standardowym modelem z ustawioną funkcją samowyzwalacza i zdjęć seryjnych. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem przy robieniu własnej fotobudki jest Wasza fantazja.

Jak wybrać fotobudkę?

Wraz ze wzrostem popularności tej atrakcji weselnej, jaką jest fotobudka, zwiększyła się też liczba firm oferujących fotobudkę na wynajęcie. Warto jest więc przejrzeć jak największą liczbą ofert, aby znaleźć fotobudkę, która spełnia Wasze oczekiwania, a koszty jej wynajęcia odpowiadają kwocie z budżetu ślubnego, przeznaczonej na ten cel. Kolejne etapy wyboru najlepszej fotobudki na wesele to: zapoznanie się z „portfolio”, czyli dokładne przyjrzenie się, na stronie firmy wynajmującej fotobudkę, robionym przez nią zdjęciom: ostrości, nasyceniu barw itp. obsługa – warto zwrócić uwagę na to, czy dana firma oferująca wynajęcie budki zapewnia też na miejscu, pomoc asystenta; to osoba, która w razie potrzeby wytłumaczy gościom zasadę działania fotobudki, osoby nieśmiałe zachęci do zrobienia sobie zdjęć, wymieni tła i dopilnuje aby gadżety i rekwizyty nie były porozrzucane dookoła fotobudki upewnij się czy firma oferująca wynajem fotobudki zapewnia tła do robienia zdjęć, a jeśli tak, to czy ma takie, które będą korespondowały z tematyką ślubu i wesela; raczej na nic nie przydadzą się Wam tła z napisem „baby shower” lub „wieczór panieński” warto jest też wiedzieć, czy w koszt wynajęcia fotobudki wliczone są gadżety do robienia zdjęć, jeśli nie, będziecie musieli je dodatkowo kupić lub przygotować sami choć zgodnie z polskim prawem konsument powinien być od razu poinformowany o cenie brutto produktu czy usługi, to nie wszyscy tego prawa przestrzegają; zanim więc zdecydujecie się na wynajęcie konkretnego modelu, upewnijcie się, czy podana kwota jest ceną netto, czy brutto i jaki w związku z tym będzie faktyczny koszt wynajęcia fotobudki.


Gadżety do fotobudki

Jeśli firma, w której wynajmujemy fotobudkę nie oferuje gadżetów do robienia zdjęć lub jeżeli fotobudkę przygotowujemy samodzielnie, o takie rekwizyty musimy się zatroszczyć sami. Czy można z nich zrezygnować? Absolutnie nie, ponieważ to one są gwarantem tego, że takie zdjęcia będą się odróżniały od tych, robionych przez fotografa, a przecież jest to jednym z celów ustawienia fotobudki.

Wyjścia mamy dwa. Gadżety do robienia zdjęć w fotobudce możemy kupić w sklepie z akcesoriami na przyjęcia lub ponownie – przygotować je samodzielnie. A wcale nie jest to trudne i nie wymaga wielkich umiejętności plastycznych. Możecie też wykorzystać przedmioty, które macie w domu.

Najchętniej wykorzystywanymi gadżetami, w trakcie robienia zdjęć w fotobudce są: kolorowe okulary, lizaki, wąsy, usta i okulary na patyczkach, boa z piór, szale, różnobarwne peruki, anielskie skrzydła, diabelskie rogi, kartki ze śmiesznymi napisami (np. dla gości: „Więcej wina proszę”, „Nie znam tych ludzi”, „Tancerz wieczoru”, „Ukradliśmy koperty. Jesteśmy w Vegas”, „Jestem niezłym gościem”, itd.). Możecie również pokusić się o przygotowanie z kartonów dużych „ramek” do zdjęć.