Pani świadek to bardzo odpowiedzialna i zaszczytna funkcja, gdyż zaświadcza ona o miłości pary młodej ale również poprzez złożenie podpisu oraz ukazanie dowodu osobistego potwierdza akt małżeństwa w obliczu prawa. W związku z powyższym na świadków wybiera się najczęściej rodzinę lub przyjaciół. Warto dodać iż świadków musi być dwoje – co ciekawe mogą być tej samej płci, muszą być pełnoletni i legitymować się dowodem osobistym. Przesąd nakazujący wybór osób niezamężnych, nie-małżeństw oraz kobiet nie będących w ciąży raczej już nie funkcjonuje.
Zasadnicza różnica między świadkową a druhną polega na tym, że ta pierwsza jest niezbędna, natomiast druhny mogą się pojawić lecz nie muszą. Jeżeli zaś na ślubie ma pojawić się bardziej liczny orszak wówczas świadkowa nazywana jest pierwszą druhną. Do niedawna w polskiej tradycji był zwyczaj że Panna Młoda brała jedną osobę na świadka, jednak w ostatnim czasie coraz częściej praktykuje się, iż jest to kilka dziewczyn. Coraz częściej też w orszaku ślubnym pojawiają się małe druhenki które sypią kwiaty i z pewnością dodają uroku uroczystości.
Obowiązki
To za co będą odpowiedzialne druhny w trakcie organizowania uroczystości jak i przed nią zależy od wcześniejszych ustaleń z panną młodą. Jednak główną ich rolą i odpowiedzialnością jest odciążenie pary młodej oraz czuwanie nad tym, aby ceremonia przebiegała możliwie bezstresowo. Mogą również włączyć się do przygotowań ślubnych. W gestii druhny jest przygotowanie wieczoru panieńskiego. Druhna powinna pojawić się już w domu Pani Młodej z samego rana po to aby pomóc przystroić mieszkanie, doradzić podczas makijażu, pomóc w zakładaniu sukni oraz wpiąć welon. Wskazane jest, aby druhna uczestniczyła w błogosławieństwie. W kościele natomiast powinna zadbać o idealny wygląd panny młodej, np. poprawić welon podczas siadania i wstawania, potrzymać kwiaty.
To właśnie ona powinna zadbać o takie drobiazgi jak zabranie kosmetyków, tabletek przeciwbólowych, chusteczek, agrafki itp. Druhny rola to również odbiór kwiatów jakie są wręczane parze młodej oraz opieka nad prezentami. Podczas imprezy powinna zachęcać gości do zabawy czy brania udziału w konkursach, podczas oczepin to najważniejsza osoba gdyż do niej należy odpinanie welonu pani młodej.
Ubiór
Dobrze widziane jest gdy druhna ma ten sam motyw przewodni co panna młoda. Może to być ozdoba do włosów, bukiet kwiatów czy biżuteria. Ważne jest aby suknia druhny była w tym samym stylu co panny młodej, nie będzie wyglądało dobrze jeżeli jedna z pań będzie miała suknie w stylu vintage a inna w najnowszych trendach, jednym słowem druhna musi dopełniała całość stylizacji panny młodej.
Odnośnie koloru najważniejsze jest żeby kierować się sugestiami Pani Młodej, ważne jest też aby wziąć pod uwagę porę roku. Jednak najważniejszą zasadą jaką należy się kierować w doborze stroju jest to aby nie przyćmić blasku tej najważniejszej, odradzany jest zatem biały kolor sukni gdyż jest absolutnie zarezerwowana dla tej jednej wyjątkowej kobiety tego wieczoru!
Choć w naszej kulturze jest to wciąż dość rzadko spotykane, panny młode coraz częściej planują aby druhnami zostało kilka koleżanek, wówczas najlepiej będą się prezentowały w takich samych bądź bardzo podobnych sukienkach o zbliżonym odcieniu.
Każda druhna musi jednak pamiętać że poproszenie jej o piastowanie tej funkcji to nie lada zaszczyt i przyjąć to trzeba jako wyróżnienie a w żadnym wypadku nie należy odmówić.
www.GdzieWesele.pl