Obrączka ślubna noszona jest na serdecznym palcu prawej dłoni m.in. w Polsce, Austrii i Niemczech. Na lewej dłoni noszą ją mężatki z Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Skąd ta tradycja?
Zwyczaje ślubne zmieniały się na przestrzeni lat. Na początku XX wieku obrączki nosiły tylko kobiety. Początkowo noszono je na prawej dłoni, jednak, pod wpływem antycznego wierzenia, że żyła lewej ręki łączy się bezpośrednio z sercem, wytworzył się podział. Państwa Europy Środkowej i Wschodniej zostały przy prawej dłoni. Im bardziej na zachód, tym więcej mężatek ma obrączkę na lewej.
W Polsce tradycję tłumaczy się m.in. historią. Przed Powstaniem Styczniowym obrączkę noszono na lewej dłoni (na prawą dłoń obrączki przekładały wdowy). Po klęsce zrywu, na znak żałoby, również mężatki zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń i tak już zostało.
W zachodnich kulturach coraz częściej zdarza się, że małżonkowie noszą obrączki na prawych rękach, ze względów zdrowotnych. Reumatoidalne zapalenie stawów może powodować trudności ze zdejmowaniem i zakładaniem obrączki.
żródło: www.noizz.pl