Czy warto zgodzić się na wykorzystanie zdjęć ze ślubu i wesela przez fotografa?

czy-warto-zgodzic-sie-na-wykorzystanie-zdjec-ze-slubu-i-wesela-przez-fotografa

Dzisiaj w naszej serii „Ślub w obiektywie” stanowiącej przewodnik Par Młodych po rynku usług fotograficzno-filmowych podejmiemy temat zgody na wykorzystanie zdjęć i / lub filmów z naszego ślubu i wesela. Temat tylko z pozoru błahy i zazwyczaj traktowany stosunkowo „lekko” przez wiele osób.

Zacznijmy od aspektu psychologicznego, czyli szeroko rozumianej motywacji naszego fotografa lub filmowca. Jak sądzisz, do obróbki artystycznej których zdjęć fotograf przyłoży się bardziej, na które poświęci więcej czasu, by je „dopieścić” – na te, które będzie mógł wykorzystać do portfolio i promocji swoich usług, czy do tych których po oddaniu klientowi – prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczy?

Zapewne znasz odpowiedź ;) Czy to oznacza, że mamy zgadzać się na wykorzystanie naszych zdjęć i filmów? Niekoniecznie. Warto jednak pamiętać, że w umowie ZAWSZE musi być opcja wybrania – czy wyrażamy zgodę na wykorzystanie naszego wizerunku (na szczęście na rynku coraz częściej spotkamy takie umowy), ale równie ważny jest zapis, który jest stosunkowo rzadko spotykany – na JAKICH POLACH EKSPLOATACJI wyrażamy na to zgodę oraz NA JAKI OKRES.

Pola eksploatacji powinny określać, czy fotograf (lub filmowiec) mają prawo umieszczać zdjęcia w portfolio, czy mogą je wykorzystywać również w Social Mediach, czy mogą z nich skorzystać w materiałach sprzedażowych / marketingowych… i może jeszcze ważniejsze – czy mają prawo do dalszej odsprzedaży zdjęć.

Dlaczego jest to takie ważne? Wyobraźmy sobie, że daliśmy prawo fotografowi do dalszej odsprzedaży zdjęć z naszym wizerunkiem. Fotograf umieścił zdjęcie w tzw. banku zdjęć – miejscu, z którego dowolna firma na świecie może zakupić zdjęcie. Pomijając fakt, że fotograf może zarobić 4$ lub 4.000$ za takie zdjęcie, bo to nie ma najmniejszego znaczenia – takie zdjęcie może wykupić firma X i wykorzystać do reklamy swoich produktów – z którymi przykładowo niekoniecznie chcielibyśmy być kojarzeni ;)

Sugerowałbym poza zaufanymi przypadkami nie udzielać prawa do dalszej odsprzedaży zdjęć. Pamiętajmy również, że zawsze przysługuje nam prawo cofnięcia zgody lub jej ograniczenia. Oznacza to, że jeżeli zauważymy zdjęcie (pomimo przekazania zgody), które nam się nie podoba, a fotograf je udostępnił (analogicznie w przypadku np. ujęcia w filmie) – mamy prawo poprosić fotografa lub filmowca o usunięcie lub zmodyfikowanie danego materiału.

Nie podpisujmy więc wszystkiego „na ślepo”, jednocześnie miejmy na uwadze, że wyrażenie zgody na wykorzystanie zdjęć lub filmów jest powszechną praktyką i również dla nas płyną z niej określone korzyści.


Twórcą porad i podpowiedzi w formie filmów i artykułów w serii „Ślub w obiektywie” – stanowiącym poradnik dla Par Młodych po rynku usług fotograficzno-filmowych jest Olaf Sawajner – współwłaściciel firmy Grande Cru Sp. z o.o. oraz serwis GdzieWesele.pl

Treści zostały przygotowane w oparciu o nasze doświadczenie, o którym może świadczyć fakt, że jesteśmy w 30 najlepszych na świecie fotografów spośród wielomilionowej listy zgłoszonych - jako finaliści jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych IFPC 2019. Nasze prace wystawiane są na całym świecie, w tym w lutym 2020 r na największej światowej wystawie w Japonii CP+2020. Regularnie jesteśmy również wyróżniani w międzynarodowych konkursach i festiwalach filmowych, tylko w 2019 roku kilkunastokrotnie m.in.: Las Vegas Global Film Festival USA 2019, Music Shorts Film Festival USA 2019, Lift-Off Global Festival Pinewood Studios USA 2019 i in,. Tylko w 2019 r towarzyszyliśmy około 60 Młodym Parom w ich najważniejszym dniu.