Historia sukni ślubnej sięga po czasy starożytne. Ówczesne Panny Młode już wtedy nosiły odświętne ubrania podczas uroczystości weselnych. Przeważnie były to suknie w jasnych malowniczych kolorach. Panny młode do dziś przykładają wielu starań, aby znaleźć swoją idealną, wymarzoną suknię ślubną, którą będą wspominać już zawsze. Przy wyborze sukni ślubnej podstawowym problemem, oprócz wyboru fasonu jest zdecydowanie się na to w jakim ma być kolorze. A tych jest również wiele. Jak wybrać idealny kolor dla siebie i nie dać się zwariować?
Wydawać by się mogło, że kolor sukni ślubnej inny niż czysty biały to nowość w czasach współczesnych. Jednak tak nie jest. Wcześniej kolor dobierany był zgodnie z symboliką. Na przestrzeni lat Panny Młode kroczyły do ołtarzy w sukniach różowych, gdyż róż był odpowiednim kolorem dla młodych kobiet, zielonych – symbolizując nadzieję, czy błękitnych, nawiązując do szat Maryi Dziewicy. Pierwszą Panną Młodą o której wiadomo, że szła do ślubu w białej sukni była, Filipa Lancaster, córka króla Anglii Henryka IV, a biała suknia stała się symbolem czystości i dziewictwa dopiero po koniec dziewiętnastego wieku.
Kolor sukni ślubnej powinien być przede wszystkim wybrany zgodnie z upodobaniami Panny Młodej. Niewątpliwie wciąż najpopularniejsza jest biel. Jednak wiele osób nie jest świadomym, że ma kilkadziesiąt odcieni i półtonów. Najbardziej znane i używane to 4 odcienie:
Śnieżna biel to tradycyjny kolor sukni ślubnej - najczystsza biel. Śnieżna biel to bardzo wymagający kolor. Przy jasnej karnacji i oprawie oczu, Panna Młoda może wydawać się w niej zbyt blada i zmęczona. Najlepiej będzie pasować Paniom o ciemnej karnacji i ciemnych oczach oraz będzie dobrym wyborem dla Pań o jasnej cerze i ciemnych oczach.
Jedwabna/diamentowa biel to odcień, który nie posiada tak mocnego zabarwienia jak śnieżna biel. Większość Panien Młodych wygląda najlepiej w tym delikatniejszym kolorze.
Ecru/Kość słoniowa jest najpopularniejszą alternatywą dla bieli. To biel przełamana kroplą cieplejszego koloru. Dzięki temu zyskuje żółte tony. Ładnie prezentuje się na Paniach o delikatnym typie urody. Natomiast na ten kolor powinny uważać Panny Młode o oliwkowej karnacji, aby ich cera nie „zlewała się” z suknią.
Blush jest różowym odcieniem. Suknia ślubna w takim kolorze sprawdzi się dla Pań, o ciepłej urodzie. U Pań o chłodnym typie urody sprawdzi się pudrowy róż, który ma chłodniejszy odcień.
Jaki kolor będzie najlepszy biorąc pod uwagę karnację?
Jasna karnacja – Panie o jasnej skórze powinny zdecydować się na suknie w kolorze ecru, pastelowym, rudym lub kawowym. W śnieżnej bieli mogą wyglądać zbyt blado.
Różowa lub lekko oliwkowa karnacja – W przypadku takiej karnacji, najlepsze będą kolory takie jak diamentowa biel, róż, różowo-brązowy, chłodny fiolet, jasny granat, malinowy i wiśniowy.
Ciemna karnacja – Panny Młode o takiej karnacji będą dobrze wyglądać w każdym odcieniu. Najlepiej prezentować może się śnieżna biel, blush, czekoladowy, srebrny i granatowy. Jedynie może unikać sukien w kolorze ecru.
Ze względu na tak bogatą ilość barw sukni ślubnej pamiętajcie, że trzeba przymierzać w różnych rodzajach oświetlenia. Każdy kolor inaczej prezentuje się inaczej w świetle dziennym, halogenowym lub żarowym. Dobrą radą też jest to, aby nie przesadzać z ilością kolorów, ponieważ na uroczystości o tak podniosłym tonie najlepiej postawić na elegancję i nie przesadzać.